W stolicy Państwa powstaje właśnie jeden z wyższych wieżowców na świecie.
Na szczyt wieżowca Varso Tower wciągnięte zostały ostatnie elementy wieńczące budynek. Warszawski drapacz chmur ma 310 metrów . Tym samym Varso Tower jest najwyższym obiektem w Unii Europejskiej, wyprzedził o 10 metrów niemiecki Commerzbank Tower (300 m).
W Europie Varso Tower prześcignął również, o kilkadziesiąt centymetrów, angielski wieżowiec The Shard (309,6 m) znajdujący się na południowym brzegu Tamizy w Londynie. W ogólnym zestawieniu najwyższych budynków w całej Europie warszawki drapacz chmur znajdzie się na piątej pozycji. W rankingu wyprzedzą go cztery rosyjskie wieżowce. Najwyższym z nich Łachta Centr (462 m) w Petersburgu, następnie moskiewska Wieża Federacji (374,7 m), OKO (354 m) oraz Mercury City Tower (338,8 m).
Z kolei na świecie najwyższym budynkiem jest wieżowiec Burdż Chalifa (828 m) w Dubaju. Na drugim miejscu znalazł się Shanghai Tower (632 m), a za nim Abradż al-Bajt (601) - kompleks hotelowy w Mekce.
Na Varso Tower składają się trzy biurowce, których łączna powierzchnia wynosi około 145 tys. mkw. Wewnątrz, oprócz biur, znajdzie się restauracja, bar, hotel oraz pasaż handlowo-usługowy. Na najwyższym - 53. piętrze warszawskiego drapacza chmur stanie taras widokowy.
Kto zaprojektował ten wieżowiec?
Varso Tower zostało zaprojektowane przez studio Foster + Partners, którego architekci są autorami wielu słynnych drapaczy chmur, takich jak HSBC Tower w Hong Kongu, Commerzbank Tower we Frankfurcie, 30 St Mary Axe w Londynie czy 2 World Trade Centre w Nowym Jorku. Warszawski wieżowiec w pobliżu Dworca Centralnego jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej przez firmę HB Reavis i oferującej biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy. Na 49. i 53. piętrze Varso Tower, którego ukończenie planowane jest w 1. kwartale 2022 roku, znajdą się dwa ogólnodostępne tarasy widokowe, a tuż pod nimi restauracja i bar z widokiem na miasto. Dwie ściany lobby zostaną natomiast pokryte ręcznie wykonaną mozaiką z 1 800 ceramicznych kafli, nawiązującą do historii i kolorytu Warszawy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz