Nazywam się Kacper i tworzę blogi o różnych newsach

czwartek, 25 lutego 2021

Ciekawy news ze świata,,Madryckie problemy z plagą szczurów''

 Madryt zmaga się ze wzrostem populacji szczurów śniadych, które zachowują się agresywnie wobec psów i kotów, a nawet mogą atakować ludzi - przekazała hiszpańska telewizja Antena3. Pasażerowie nagrali szczury wspinające się na drzewach przy stacji kolejowej.

Szczur śniady 

Na stacji kolejowej Renfe de Méndez Álvaro zaobserwowano wiele szczurów biegających po barierkach i wspinających się na drzewa. Pasażerowie pociągu, kiedy wyszli na stację, zauważyli je także na torach. Wszystko nagrali i zaapelowali do Rady Miejskiej o usunięcie szkodników. Według lokalnych władz nie można jeszcze mówić o pladze. Pasażerowie obawiają się, że szczury zaczną atakować ludzi, bo niektóre zachowują się agresywnie wobec innych zwierząt.

Jak wygląda tam sytuacja? 

W Madrycie żyje około dziewięć milionów szczurów. Wiele z nich żeruje w ściekach oraz przy koszach na śmieci. Władze miejskie wysłały specjalistów do zwalczenia gryzoni na stacji kolejowej, na której zgłoszono problemy. Co ciekawe do 2019 roku szczury śniade były bardzo rzadko widywane w Madrycie. Wtedy stwierdzono ich pojedynczą obecność w dziesięciu miejscach w stolicy i zapewniano, że nie stanowią zagrożenia.Narodowe Stowarzyszenie Firm Zdrowia Środowiskowego (ANECPLA) ostrzegało już w zeszłym tygodniu o ryzyku wystąpienia szkodników w Madrycie z powodu śmieci i brudu, które nadal są obecne na ulicach po ostatnich śnieżycach w Hiszpanii  

środa, 24 lutego 2021

News z ostatniej chwili ,,Powietrzna awaria Boeinga 747''

 

Boeing 777. 

Szokującą sytuację przeżyli mieszkańcy holenderskiego miasteczka Meerssen, gdy z nadlatującego samolotu zaczęły odpadać części silnika. Odłamki raniły kobietę i uszkodziły wiele aut i domów. Do podobnej awarii silnika w pasażerskim Boeingu 777 doszło ostatnio w USA.Transportowy Boeing 747-400 wystartował w niedzielę 21 lutego z holenderskiego lotniska Maastricht Hella Hendriks, a chwilę później, z jednego z silników, zaczęły wydobywać się płomienie. Samolot miał lecieć do Nowego Jorku jednak awaryjnie lądował na lotnisku Liege w Belgii.  Metalowe części maszyny zaczęły spadać na ziemię powodując szkody - odłamki uszkodziły samochody i domy, a także raniły kobietę. Na ziemię miało spaść co najmniej kilkadziesiąt kawałków o długości od 5 do 25 centymetrów. 

Holandia. Części silnika samolotu spadły na miasto. Ranna kobieta - TVN24 

 Jaki był tego powód?

Uszkodzony samolot korzystał z silnika Pratt & Whitney 4000. W ostatnim czasie do podobnej awarii doszło także w Boeingu 777 lecącym z Denver do Honolulu. Niedługo po starcie prawy silnik uległ awarii i zaczął się palić. Fragmenty maszyny również zaczęły spadać na ziemię. Na pokładzie znajdowało się 231 pasażerów oraz 10 osób z załogi. Jeden z podróżnych nagrał palący się silnik. Sytuacja wyglądała bardzo groźnie.Boeing 777 także wyposażony był w silnik Pratt & Whitney 4000. Federalna Administracja Lotnictwa zleciła więc dodatkowe kontrole. W swoim oświadczeniu pisze, że istnieje potrzeba częstszej konserwacji samolotów wyposażonych w ten właśnie silnik. United Airlines oświadczyły natomiast, że ze względu na ostrożność tymczasowo wyłączają Boeingi 777 ze swojej floty.

wtorek, 23 lutego 2021

Ciekawy news ostatniego czasu ,,Powstanie Varso Tower''

 

W stolicy Państwa powstaje właśnie jeden z wyższych wieżowców na świecie. 

Na szczyt wieżowca Varso Tower wciągnięte zostały ostatnie elementy wieńczące budynek. Warszawski drapacz chmur ma 310 metrów . Tym samym Varso Tower jest najwyższym obiektem w Unii Europejskiej, wyprzedził o 10 metrów niemiecki Commerzbank Tower (300 m). 

W Europie Varso Tower prześcignął również, o kilkadziesiąt centymetrów, angielski wieżowiec The Shard (309,6 m) znajdujący się na południowym brzegu Tamizy w Londynie. W ogólnym zestawieniu najwyższych budynków w całej Europie warszawki drapacz chmur znajdzie się na piątej pozycji. W rankingu wyprzedzą go cztery rosyjskie wieżowce. Najwyższym z nich Łachta Centr (462 m) w Petersburgu, następnie moskiewska Wieża Federacji (374,7 m), OKO (354 m) oraz Mercury City Tower (338,8 m).  

Varso Tower właśnie przegania wysokością Złotą 44. Dobiega też końca remont  Chmielnej przed wieżowcem [ZDJĘCIA] 

 

  

Z kolei na świecie najwyższym budynkiem jest wieżowiec Burdż Chalifa (828 m) w Dubaju. Na drugim miejscu znalazł się Shanghai Tower (632 m), a za nim Abradż al-Bajt (601) - kompleks hotelowy w Mekce.  

Na Varso Tower składają się trzy biurowce, których łączna powierzchnia wynosi około 145 tys. mkw. Wewnątrz, oprócz biur, znajdzie się restauracja, bar, hotel oraz pasaż handlowo-usługowy. Na najwyższym - 53. piętrze warszawskiego drapacza chmur stanie taras widokowy 

Kto zaprojektował ten wieżowiec 

Varso Tower zostało zaprojektowane przez studio Foster + Partners, którego architekci są autorami wielu słynnych drapaczy chmur, takich jak HSBC Tower w Hong Kongu, Commerzbank Tower we Frankfurcie, 30 St Mary Axe w Londynie czy 2 World Trade Centre w Nowym Jorku. Warszawski wieżowiec w pobliżu Dworca Centralnego jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej przez firmę HB Reavis i oferującej biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy. Na 49. i 53. piętrze Varso Tower, którego ukończenie planowane jest w 1. kwartale 2022 roku, znajdą się dwa ogólnodostępne tarasy widokowe, a tuż pod nimi restauracja i bar z widokiem na miasto. Dwie ściany lobby zostaną natomiast pokryte ręcznie wykonaną mozaiką z 1 800 ceramicznych kafli, nawiązującą do historii i kolorytu Warszawy. 


Newsy ze świata sportu#4 ,,Polska biegaczka po srebny medal''

        W Arenie Toruń drugie miejsce na dystansie 400m zajęła Justyna Święty-Ersetic. W półfinale Święty-Ersetic ustanowiła nowy rekord Pol...